UN Thread Mill-10-24 - 0.1450" Cutter DIA x 0.3120" (5/16) LOC - 3 FL
- Item Code: VLR V396731
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.1450" Cutter DIA x 0.3120" (5/16) Length of Cut Carbide Multi-Form 10-24 UN Thread Mill, 3 Flutes
Tech Specs
Back To Top| Cutter Diameter | 0.1450" |
|---|---|
| Shank Diameter | 0.1875" (3/16) |
| Length of Cut | 0.3120" (5/16) |
| Size | 10-24 |
| Overall Length | 2.3750" (2-3/8) |
| Flutes | 3 |
| Included Angle | 60 |
| Profile | Multi-Form |
| Coating | UN |
| Coolant Through | Y |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |