High Performance Spotting Drills-4.000 mm Drill DIA x 15.000 mm Flute Length- 90° - 2 FL
- Item Code: VLR V401556
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
4.000 mm Drill DIA x 15.000 mm Flute Length, 90° Carbide High Performance Spot Drill, 2 Flutes
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 15.000 mm |
|---|---|
| Flutes | 2 |
| End Length | 2.000 mm |
| Diameter | 4.000 mm |
| Shank Diameter | 4.000 mm |
| Angle per Side | 45 |
| Overall Length | 63.000 mm |
| Included Angle | 90 |
| Point Angle | 90 |
| Profile | Drill |
| Coating | UN |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |