High Performance Drill for Steels-2.500 mm Drill DIA x 21.300 mm Max Drill Depth - 2 FL
- Item Code: VLR V411727-X
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
2.500 mm Drill DIA x 21.300 mm Max Drill Depth Carbide High Performance Drill for Steels, 2 Flutes
Tech Specs
Back To Top| LOC Multiple | (8x) |
|---|---|
| End Length | 0.450 mm |
| Point Angle | 140 |
| Flutes | 2 |
| Diameter | 2.500 mm |
| Drill Length | 21.300 mm |
| Flute Length | 21.750 mm |
| Shank Diameter | 3.000 mm |
| Overall Length | 63.000 mm |
| Profile | Drill |
| Coating | Val-Max X |
| Coolant Through | Y |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |