Counterbores - Flat Bottom - Long Reach-0.1406" (9/64) Cutter DIA x 0.5620" (9/16) Flute Length x 1.1250" (1-1/8) Reach - 4 FL
- Item Code: VLR V416335
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.1406" (9/64) Cutter DIA x 0.5620" (9/16) Flute Length x 1.1250" (1-1/8) Reach Carbide Flat Bottom Counterbore, 4 Flutes
Tech Specs
Back To Top| Neck Diameter | 0.1200" |
|---|---|
| Cutter Diameter | 0.1406" (9/64) |
| Shank Diameter | 0.1875" (3/16) |
| Flute Length | 0.5620" (9/16) |
| Overall Reach | 1.1250" (1-1/8) |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Flutes | 4 |
| Profile | Square |
| Coating | UN |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |