Counterbores - Flat Bottom-0.2656" (17/64) Cutter DIA x 0.8750" (7/8) Flute Length - 4 FL
- Item Code: VLR V418764-X
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.2656" (17/64) Cutter DIA x 0.8750" (7/8) Flute Length Carbide Flat Bottom Counterbore, 4 Flutes
Tech Specs
Back To Top| Cutter Diameter | 0.2656" (17/64) |
|---|---|
| Shank Diameter | 0.3125" (5/16) |
| Flute Length | 0.8750" (7/8) |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Flutes | 4 |
| Profile | Square |
| Coating | Val-Max X |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |