High Performance Spotting Drills-12.000 mm Drill DIA x 30.000 mm Flute Length- 140° - 2 FL
- Item Code: VLR V443621-X
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
12.000 mm Drill DIA x 30.000 mm Flute Length, 140° Carbide High Performance Spot Drill, 2 Flutes
Tech Specs
Back To Top| Overall Length | 100.000 mm |
|---|---|
| Diameter | 12.000 mm |
| Shank Diameter | 12.000 mm |
| Included Angle | 140 |
| Point Angle | 140 |
| Flutes | 2 |
| End Length | 2.180 mm |
| Flute Length | 30.000 mm |
| Angle per Side | 70 |
| Profile | Drill |
| Coating | Val-Max X |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |