High Performance Drills for Steels-3.400 mm Drill DIA x 28.800 mm Max Drill Depth - 2 FL
- Item Code: VLR V471156-X
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
3.400 mm Drill DIA x 28.800 mm Max Drill Depth Carbide High Performance Drill for Steels, 2 Flutes
Tech Specs
Back To Top| LOC Multiple | (8x) |
|---|---|
| End Length | 0.620 mm |
| Point Angle | 140 |
| Flutes | 2 |
| Drill Length | 28.800 mm |
| Flute Length | 29.420 mm |
| Diameter | 3.400 mm |
| Shank Diameter | 4.000 mm |
| Overall Length | 75.000 mm |
| Profile | Drill |
| Coolant Through | N |
| Coating | Val-Max X |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |