High Performance Drill for Aluminum-3.200 mm Drill DIA x 27.200 mm Max Drill Depth - 2 FL
- Item Code: VLR V478157
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
3.200 mm Drill DIA x 27.200 mm Max Drill Depth Carbide High Performance Drill for Aluminum, 2 Flutes
Tech Specs
Back To Top| LOC Multiple | (8x) |
|---|---|
| End Length | 0.660 mm |
| Point Angle | 135 |
| Flutes | 2 |
| Drill Length | 27.200 mm |
| Flute Length | 27.860 mm |
| Diameter | 3.200 mm |
| Shank Diameter | 4.000 mm |
| Overall Length | 75.000 mm |
| Profile | Drill |
| Coating | UN |
| Coolant Through | Y |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |