Counterbores - Flat Bottom-0.3125" (5/16) Cutter DIA x 1.0000" (1) Flute Length - 4 FL
- Item Code: VLR V487755
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.3125" (5/16) Cutter DIA x 1.0000" (1) Flute Length Carbide Flat Bottom Counterbore, 4 Flutes
Tech Specs
Back To Top| Cutter Diameter | 0.3125" (5/16) |
|---|---|
| Shank Diameter | 0.3125" (5/16) |
| Flute Length | 1.0000" (1) |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Flutes | 4 |
| Profile | Square |
| Coating | UN |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |