High Performance Chamfer Mill-0.1875" (3/16) Shank DIA x 45° per side - 5 Helical FL
- Item Code: VLR V527430
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.1875" (3/16) Shank DIA x 45° per side Carbide Flat High Performance Chamfer Mill, 5 Helical Flutes
Tech Specs
Back To Top| Tip | 0.0500" |
|---|---|
| Length of Cut | 0.0690" |
| Shank Diameter | 0.1875" (3/16) |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Angle per Side | 45 |
| Flutes | 5 |
| Included Angle | 90 |
| Profile | Flat |
| type | II |
| Coating | UN |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |