High Performance Drill for Aluminum-3.200 mm Drill DIA x 17.600 mm Max Drill Depth - 2 FL
- Item Code: VLR V527462-V
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
3.200 mm Drill DIA x 17.600 mm Max Drill Depth Carbide High Performance Drill for Aluminum, 2 Flutes
Tech Specs
Back To Top| LOC Multiple | (5x) |
|---|---|
| End Length | 0.660 mm |
| Point Angle | 135 |
| Drill Length | 17.600 mm |
| Flute Length | 18.260 mm |
| Flutes | 2 |
| Diameter | 3.200 mm |
| Shank Diameter | 4.000 mm |
| Overall Length | 63.000 mm |
| Profile | Drill |
| Coating | Val-Max V |
| Coolant Through | Y |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |