High Performance Chamfer Mill-0.3750" (3/8) Shank DIA x 45° per side - 5 Helical FL
- Item Code: VLR V612425
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.3750" (3/8) Shank DIA x 45° per side Carbide Flat High Performance Chamfer Mill, 5 Helical Flutes
Tech Specs
Back To Top| Tip | 0.0700" |
|---|---|
| Length of Cut | 0.1530" |
| Shank Diameter | 0.3750" (3/8) |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Angle per Side | 45 |
| Flutes | 5 |
| Included Angle | 90 |
| Profile | Flat |
| type | II |
| Coating | UN |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |