High Performance Drill for Aluminum-6.700 mm Drill DIA x 23.500 mm Max Drill Depth - 2 FL
- Item Code: VLR V863925
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
6.700 mm Drill DIA x 23.500 mm Max Drill Depth Carbide High Performance Drill for Aluminum, 2 Flutes
Tech Specs
Back To Top| LOC Multiple | (3x) |
|---|---|
| End Length | 1.390 mm |
| Point Angle | 135 |
| Flutes | 2 |
| Drill Length | 23.500 mm |
| Flute Length | 24.890 mm |
| Diameter | 6.700 mm |
| Overall Length | 75.000 mm |
| Shank Diameter | 8.000 mm |
| Profile | Drill |
| Coolant Through | N |
| Coating | UN |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |