Combined Drill & Countersinks- #00 - 0.0250" Drill DIA x 82° Included - DE - 2 FL
- Item Code: VLR V929455-X
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
0.0250" Drill DIA x 82° Included Carbide #00 Combined Drill & Countersinks DE, 2 Flutes
Tech Specs
Back To Top| Diameter | 0.0250" |
|---|---|
| Drill Length | 0.0250" |
| Length of Cut | 0.0900" |
| Shank Diameter | 0.1250" (1/8) |
| Size | 00 |
| Overall Length | 1.5000" (1-1/2) |
| Point Angle | 118 |
| Flutes | 2 |
| Angle per Side | 41 |
| Included Angle | 82 |
| Profile | Drill |
| Coating | Val-Max X |
| Double Ended | Y |
| Brand | Valor Holemaking |
| Material | Solid Carbide |