- Item Code: FOR 18037502B
- Mfg Part No: 18037502B
- Unit Size: 1
Description
EDP #18909
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 7 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .015 |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Coating | AlTiN |
| Brand | MA Ford |
| Stock Status | In Stock |
Substitute Items
HEL 24167
7 FL - Square - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.5000" (1/2) LOC x 2.0000" (2) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE
HEL 27212
7 FL - Corner Radius - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.5000" (1/2) LOC x 2.0000" (2) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE
7 FL - Corner Radius - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0200" Radius x 1.5000" (1-1/2) LOC x 3.5000" (3-1/2) OAL - APLUS Coated