7 FL - Corner Radius - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0200" Radius x 1.5000" (1-1/2) LOC x 3.5000" (3-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 27247
- Mfg Part No: 27247
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $62.60/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0200" Radius x 1.5000" (1-1/2) Length of Cut x 3.5000" (3-1/2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 7 Flutes, APLUS Coated - (HEV-L-70375-R.020)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 7 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .020 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 1.5000 in (1-1/2) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-7 |
| Overall Length | 3.5000" (3-1/2) |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |
| Stock Status | In Stock |
Substitute Items
HEL 24167
7 FL - Square - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.5000" (1/2) LOC x 2.0000" (2) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE
HEL 27212
7 FL - Corner Radius - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.5000" (1/2) LOC x 2.0000" (2) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE