4 FL - Corner Radius - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.6250" (1-5/8) LOC x 4.0000" (4) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 33662
- Mfg Part No: 33662
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $224.10/EA
Description
0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.6250" (1-5/8) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSVR-C-R-40750-R.030)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| Chipbreaker? | Yes |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Length of Cut | 1.6250 in (1-5/8) |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Series | HSVR-C-4 |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Stock Status | In Stock |
Substitute Items
HEL 31662
4 FL - Corner Radius - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.6250" (1-5/8) LOC x 4.0000" (4) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE
HEL 31647
4 FL - Corner Radius - 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.2500" (1-1/4) LOC x 4.0000" (4) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE