3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0150" (1/64) Radius x 0.5000" (1/2) LOC x 3.0000" (3) OAL x 1.1250" (1-1/8) Reach - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 46226
- Mfg Part No: 46226
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $56.10/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0150" (1/64) Radius x 0.5000" (1/2) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length x 1.1250" (1-1/8) Reach Carbide 40° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H40ALV-RN-R-30375-R.015)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | ZPLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .015 |
| Length of Cut | .5000 in (1/2) |
| Neck Diameter | 0.3560" |
| Neck Length | 0.6250" (5/8) |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Overall Reach | 1.1250" (1-1/8) |
| Series | H40ALV-RN-3 |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Stock Status | In Stock |
Substitute Items
HEL 81431
3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0100" Radius x 0.5000" (1/2) LOC x 2.0000" (2) OAL - Uncoated
LEARN MORE