3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0100" Radius x 0.5000" (1/2) LOC x 2.0000" (2) OAL - Uncoated
- Item Code: HEL 81431
- Mfg Part No: 81431
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $36.70/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0100" Radius x 0.5000" (1/2) Length of Cut x 2.0000" (2) Overall Length Carbide 40° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (H40ALV-S-30375-R.010)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .010 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | .5000 in (1/2) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H40ALV-3 |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |
| Stock Status | In Stock |
Substitute Items
HEL 46226
3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0150" (1/64) Radius x 0.5000" (1/2) LOC x 3.0000" (3) OAL x 1.1250" (1-1/8) Reach - ZPLUS Coated
LEARN MORE