7 FL - Square - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.6250" (5/8) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 26257
- Mfg Part No: 26257
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $71.30/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.6250" (5/8) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 7 Flutes, APLUS Coated - (HEV-S-70500)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 7 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | .6250 in (5/8) |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Series | HEV-7 |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Stock Status | In Stock |
Substitute Items
HEL 26272
7 FL - Square - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE
HEL 59956
7 FL - Corner Radius - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - TPLUS Coated
LEARN MORE