7 FL - Corner Radius - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - TPLUS Coated
- Item Code: HEL 59956
- Mfg Part No: 59956
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $97.40/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.0000" (1) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Stainless and High Temp, 7 Flutes, TPLUS Coated - (HEV-SR-70500-R.030)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 7 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | TPLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Series | HEV-7 |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
Substitute Items
HEL 26257
7 FL - Square - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.6250" (5/8) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE
HEL 26272
7 FL - Square - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - APLUS Coated
LEARN MORE